Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane, a odezwiemy się w ciągu 24h!

  Jestem zainteresowany:

  Hale staloweKonstrukcje stalowePłyty elewacyjneŚwietlikiKonstrukcje pod PVBlachowniceInne

  Wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W każdej chwili możesz ją wycofać. Administratorem Twoich danych osobowych jest Kobex sp. z o.o..

  Czy wiesz, że dzisiejsze magazyny zwiększyły się prawie trzykrotnie w ciągu ostatnich dwóch dekad? To właśnie zakłócenia w łańcuchu dostaw i e-commerce napędzają tę zmianę. Oczywiście kryteria projektowania, układu i wyboru lokalizacji dla magazynów zmieniały się z biegiem czasu. W tym artykule szczegółowo omówimy jak powinien wyglądać poprawny projekt hali magazynowej.

  Projektowanie układu hali magazynowej

  Projektowanie layoutu obiektu magazynowego wymaga znajomości różnych dziedzin. Oto kilka zasad, którymi należy się kierować podczas tej czynności:

  1. Wymiary są kluczowe

  Weź pod uwagę wymiary sprzętu do transportu materiałów, takiego jak wózki ręczne i wózki widłowe, a także SKU. Starsze budynki nie miały wysokich dachów, więc kiedy tworzysz nowy, upewnij się, że masz zapasy na towary przechowywane w większej liczbie górnych regałów. Nowoczesne systemy automatyki obejmują również przenośniki taśmowe i roboty. Jeśli zamierzasz zainstalować te technologie lub planujesz to zrobić w przyszłości, uwzględnij je w głównym układzie. Aby to osiągnąć, istotnym czynnikiem jest również konserwacja. Układ powinien zawierać przepisy dotyczące stacji pakowania i stacji wysyłkowych. Jednak przydział miejsca na pośrednie stacje kompletacji jest istotną, ale pomijaną częścią, także pamiętaj, aby to uwzględnić. Zapewnienie swobodnego przemieszczania się sprzętu do obsługi materiałów poprzez mapowanie korytarzy jest doskonałym sposobem zabezpieczenia się przed wąskimi gardłami. Wskazane jest również, aby wziąć pod uwagę wystarczającą ilość miejsca, aby wiele elementów sprzętu pracowało równolegle wraz z członkami personelu.

  2. Zasady maksymalnego wykorzystania

  Wykorzystanie magazynów mierzy się ogólnie ilością dostępnej powierzchni magazynowej na stopę sześcienną. O ile otwarte przestrzenie mają duże znaczenie dla użyteczności, staraj się utrzymywać je na optymalnym poziomie. Rozważ akumulację jednostek SKU względem miejsca do magazynowania. Umieść drzwi dokowe we właściwy sposób, ponieważ same w sobie są niedrogie, ale ich brak pochłania znaczną część Twojej wydajności. Możesz zapewnić kompatybilność z cross-dockingiem, umieszczając wystarczającą ilość półek magazynowych w pobliżu obszaru załadunku wraz ze stanowiskami pakowania. Skuteczność wykorzystania jest subiektywna, ale te zasady pomagają w stworzeniu wymaganej elastyczności.

  3. Rozważania dotyczące ilości produktu

  W idealnej sytuacji układ musi uwzględniać objętość produktu jako główną kwestię projektową. Umieść swoje stojaki, aby pomieścić szybko poruszające się jednostki SKU w pobliżu drzwi, a cięższe w pobliżu poziomu gruntu. Alejki również muszą się różnić w zależności od ruchu i wagi produktów. Nie musisz utrzymywać ścieżek o jednakowej szerokości, jak w przypadku urządzeń do transportu materiałów, a częstotliwość przejazdów nie będzie taka sama we wszystkich strefach. Zasada ta jest niezwykle pomocna w dystrybucji produktów. Umożliwia szybką identyfikację w oparciu o najistotniejsze i najdroższe składniki inwentarza. Skutkuje to zwiększoną produktywnością podczas operacji, ponieważ niepotrzebne ruchy są ograniczane.

  4. Zminimalizuj ruch zbędnych pracowników

  Jednym z najbardziej typowych problemów, z jakimi borykają się pracownicy z powodu błędnego planowania rozmieszczenia, jest konieczność pokonywania dużych odległości. Co więcej, losowe umieszczanie jednostek SKU to kolejne wąskie gardło. Zalecam wykonanie mapowania alejek równolegle do umieszczania produktów. Dłutowanie to proces przydzielania przedmiotów wewnątrz magazynu. Odbywa się to na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest podążanie za statycznym slotowaniem, w którym materiałowi raz na zawsze przypisuje się określony obszar. W dynamicznej metodzie szczelinowania pozycje wszystkich elementów są zmieniane, aby ułatwić swobodny ruch i większą wydajność.

  Jak sprawdzić czy projekt hali magazynowej jest wydajny?

  Sprawdzenie, czy projekt magazynu jest wydajny, czy nie, można przeprowadzić, oceniając istniejącą infrastrukturę pod kątem celów projektowych. Jest to stosunkowo prosta lista kontrolna, która pomoże Ci ocenić wydajność Twojego projektu bez jakiejkolwiek znaczącej analizy. Sprawdź te cztery rzeczy, aby uzyskać natychmiastową odpowiedź na wszystkie swoje pytania:

  Jak obecny przepływ pracy zaspokaja Twoje potrzeby magazynowe?

  Zwykle zależy to od celu magazynowania. Niektóre obiekty magazynowe są zorientowane na przeładunek, aby spełnić ich wymagania biznesowe. Możesz ocenić, czy przepływ pracy w Twojej siedzibie jest płynny, czy też stale napotyka przeszkody? Czy Twoi pracownicy są przytłoczeni powtarzającymi się ruchami? Takie pytania pomagają w ustaleniu potrzeby ponownego rozważenia podejścia do projektowania układu.

  Czy dostępność spełnia Twoje założenia?

  Celem każdego projektu jest jak najłatwiejsze wykonanie pożądanego celu. Zwróć uwagę na kwestie dostępności, ponieważ mogą one wskazać szersze problemy. Korzystanie z niewłaściwego typu sprzętu, błędne obliczenie odstępów między dwoma regałami, a nawet nieprawidłowa widoczność skutkują zmniejszoną dostępnością. Dlatego te problemy utrudniają realizację celów związanych z prowadzeniem magazynu. Niemożność osiągnięcia swoich celów jest wyraźnym wskaźnikiem, że coś jest nie tak.

  Czy przydzielasz jednostki SKU we wszystkich dostępnych przestrzeniach bez opóźnień?

  Pracownicy próbujący znaleźć wolne miejsce na umieszczenie przychodzących towarów są wskaźnikami poważnych problemów w operacjach. Jest to poważny problem, ponieważ zakłóca działanie kilku działów, a firma ostatecznie ponosi nieodwracalną stratę czasu. Chaos i opóźnienia czasowe z pewnością obniżą Twoją wydajność, ponieważ problemy są rozwiązywane tylko na razie. Kiedy nadejdzie nowa przesyłka, pęd do przetasowania wznawia się ponownie. Jeśli nie przydzielasz przesyłek w przewidziany sposób, najwyższy czas rozważyć fundamentalne zmiany w swoim podejściu.

  Czy spełniasz budżety?

  Możesz również sprawdzić, czy jesteś w stanie wykonać operacje w ramach ustalonych budżetów i osiągnąć pożądaną rentowność. To najważniejsze kryteria oceny efektywności projektowania magazynu. Wszystkie problemy są odzwierciedlone w bilansach, ponieważ albo nadmiernie zużywają zasoby, albo zmniejszają rentowność.

  Projektowanie magazynu z wydajnością w centrum

  Projekt magazynu opiera się na jego lokalizacji i mnogości zależności pomiędzy warunkami pracy. Połączenie zarządzania operacjami i modeli obliczeniowych stało się przełomem dla firm. Dziś za pomocą systemu zarządzania magazynem możemy budować projekty, które są realistyczne i odpowiednio spełniają przyszłe wymagania. W procesie projektowania uwzględnia się następujące kwestie:

  • odległość od centrów popytu i dostępny rodzaj transportu,
  • analiza pojemności magazynu a możliwości przeładunku materiałów,
  • oczekiwana rotacja zapasów,
  • mapowanie przebiegu procesu,
  • analiza siły roboczej i ruchu towarowego,
  • względy bezpieczeństwa i symulacje,
  • opracowanie SOP i modelowanie matematyczne łańcucha dostaw,
  • analiza statystyczna zdolności realizacji zamówień vs zdolności produkcyjnych vs prognoz sprzedaży,
  • identyfikacja wąskich gardeł i przepisy dotyczące pomocniczego mechanizmu wsparcia.
  mężczyzna z projektem

  UMÓWIĆ SIĘ NA ROZMOWĘ

  Pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu