Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane, a odezwiemy się w ciągu 24h!

  Jestem zainteresowany:

  Hale staloweKonstrukcje stalowePłyty elewacyjneŚwietlikiKonstrukcje pod PVBlachowniceInne

  Wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W każdej chwili możesz ją wycofać. Administratorem Twoich danych osobowych jest Kobex sp. z o.o..

  Rolnictwo, z biegiem lat, staje się coraz bardziej wyspecjalizowane. Małe gospodarstwa nagminnie wchłaniane są przez większe rolnictwa. Większe pola to większe zbiory oraz więcej bydła do utrzymania. W związku z tym konieczne jest zapewnienie dodatkowych pomieszczeń magazynowych lub inwentarzowych. Kiedyś wiązało się to z długoterminową inwestycją w murowane obiekty. Dziś nowoczesna technologia pozwala na szybki montaż hal stalowych lub namiotowych. Tylko od inwestora zależy jaki rodzaj obiektu wybierze.

  Funkcje hal rolniczych

  Najbardziej podstawową funkcją hal rolniczych jest magazynowanie. Rolnicy zajmujący się uprawą ziemi potrzebują miejsca do przechowania plonów, które są zbywane partiami na przestrzeni czasu. Im bardziej gospodarka się rozrasta, tym więcej powierzchni magazynowej jest potrzeba, aby przechować w odpowiednich warunkach zboża czy warzywa. Hale rolnicze służą też jako miejsce do składowania sprzętu rolniczego. Każda maszyna jest dla rolnika cennym narzędziem pracy, dlatego należy skutecznie zabezpieczyć ja przed działaniem warunków atmosferycznych. Ochrona przed mrozem czy deszczem sprawi, że urządzenia do pracy w polu będą służyły dłużej. Innym zastosowaniem takiej hali jest hodowla bydła lub drobiu. Stale powiększające się stado wymaga odpowiednich warunków. Konieczna jest odpowiednia powierzchnia, oświetlenie czy klimatyzacja. Dlatego postawienie odpowiednio dużej hali będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.

  Rodzaje hal rolniczych

  Hale rolnicze można podzielić ze względu na materiał, z jakiego są wykonane. Są to:

  • standardowe hale murowane,
  • hale stalowe,
  • hale namiotowe.

  Hale stalowe i namiotowe są alternatywą dla obiektów murowanych, których wykonanie jest kosztowne i wymaga zdobycia odpowiednich dokumentów prawnych. Te nowoczesne konstrukcje, przy wykonaniu prawidłowego projektu pełnią tę samą funkcję co budynki gospodarcze. Ich dużą zaletą jest fakt, że są o wiele tańsze. Dodatkowo w niektórych przypadkach, montaż hali stalowej lub namiotowej nie musi wymagać spełnienia żadnych wymogów prawnych.

  Czy postawienie hali wymaga pozwolenia?

  Postawienie nowych obiektów, nawet na własnej działce, wymaga uzyskania stosownych pozwoleń. Podobnie jak w przypadku wznoszenia murowanych budynków, należy zwrócić się do odpowiedniego wydziału gminy o wydanie pozwolenia na budowę. Należy również być właścicielem nieruchomości, na której to można takiej budowy dokonać. Wydanie pozwolenia może trwać nawet do 65 dni od daty złożenia wniosku. Inaczej sprawy się mają, gdy potrzebny jest obiekt na sezon. Przepisy prawa budowlanego przewidują, że jeżeli obiekt będzie posadowiony na danym terenie nie dłużej niż 180 dni w roku, nie ma konieczności wydawania decyzji budowlanej. Jedyny obowiązek ciążący na właścicielu hali to zgłoszenie tego faktu w odpowiednim wydziale gminy.

  Dlatego, jeżeli w gospodarstwie potrzebna jest hala rolnicza sezonowa, warto zdecydować się na halę namiotową. To lekka konstrukcja, którą łatwo można zamontować na określony czas, np. przechowania plonów.

  Jak zaprojektować halę rolniczą?

  Zaprojektowanie hali rolniczej to proces wieloetapowy, w którego trakcie należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze jak będzie funkcja projektowanej hali. Czy będzie służyć do przechowywania plonów, jako garaż na maszyny i pojazdy czy miejsce do hodowli zwierząt? Każde z takich miejsc ma swoje wymagania co do konstrukcji i ogólnych warunków w niej panujących. Dodatkowo trzeba określić czy nowo postawiony obiekt będzie miał charakter całoroczny, czy też sezonowy. W przypadku hali całorocznej będzie wymagane uzyskanie odpowiednich zezwoleń.

  Obecnie, na potrzeby rolnictwa wykonuje się hale rolnicze namiotowe, stalowe lub tradycyjne murowane. O ostatecznym wyborze konstrukcji decydują takie czynniki jak oczekiwania zleceniodawcy czy specyfika inwentarza. Pierwsze prace nad projektem nowego obiektu sprowadzają się do rozmów z fachowcami w tej dziedzinie. W jej trakcie inżynierowie analizują ewentualne perspektywy wdrożenia potencjalnych rozwiązań technologicznych. Ocenie poddany zostaje także pomysł zleceniodawcy, pod kątem możliwości jego realizacji na danym terenie. Celem nadrzędnym rozmów jest przygotowanie projektu hali najbardziej dostosowanego do oczekiwań i potrzeb zleceniodawcy.

  Jeżeli hala rolnicza ma służyć do przechowywania plonów lub hodowli zwierząt to bardzo ważne jest zaprojektowanie właściwego systemu wentylacji. Podobnie wygląda sytuacja z planem instalacji grzewczej. Już na początku wymagana jest także informacja o niezbędnym wyposażeniu. Wiąże się to z odpowiednim dostosowaniem wielkości hali do planowanych przyłączy oraz instalacji.

  Decydując się na wykonanie hali stalowej, trzeba dobrać odpowiedniego wykonawcę. Rolnicy utrzymujący się z plonów lub hodowli zwierząt muszą dbać o swój dobytek z wielką starannością. Żeby hala byłą bezpieczna dla toczenia, jej projekt musi uwzględniać wiele czynników. Tylko doświadczeni profesjonaliści w dziedzinie inżynierii mogą zapewnić takie warunki. Dlatego wybierając firmę wykonującej inwestycji, należy kierować się doświadczeniem w realizacji podobnych projektów.

  Zalety hal stalowych

  Czas, w jakim możemy dokonać montażu hali stalowej to jedna z największych zalet tego typu obiektów. Nie trzeba czekać, aż wyschnie tynk bądź zwiąże się zaprawa, żeby muc przeprowadzać kolejne prace. Hale rolnicze, których podstawą są stalowe systemy, mogą być wznoszone o każdej porze roku bez względu na temperaturę. Czas wykonania całej konstrukcji jest o wiele krótszy niż wybudowanie hali z cegły czy pustaków. Pod wieloma względami taka hala może jest o wiele prostsza w postawieniu ze względów logistycznych. Poszczególne elementy są relatywnie lżejsze, co ułatwia transport, który jednocześnie jest o wiele tańszy. Przynosi to dodatkowe oszczędności inwestorom. Po skończeniu prac hala jest natychmiast gotowa do użytkowania i od razu rolnicy mogą uzyskiwać zyski z jej użytkowania. Do innych zalet stali należy zaliczyć:

  • stosunkowo mały ciężar właściwy,
  • działanie sił dynamicznych jest niewielkie,
  • przenoszenie dużych obciążeń przy stosunkowo małych wymiarach,
  • odporność na rozciąganie.

  Z punktu widzenia potencjalnego rozwoju gospodarstwa dobry projekt ma ogromne znaczenie. Pozwala on na ewentualne modyfikacje hali, dopasowując obiekt do konkretnej działalności usługowej lub produkcyjnej. Obecne standardy projektowe dopuszczają projekt nawet dużej hali bez dodatkowych filarów wspomagających. Godnym podkreślenia jest fakt estetyki. Nowoczesna hala rolnicza wygląda stanowczo lepiej niż jeszcze kilka lat temu. Stosowane obecnie rozwiązania architektoniczne sprawiaj, że hale współgrają z otoczeniem, wzbogacając go o nowoczesny industrialny charakter.

  Pomimo wielu swoich zalet, trzeba zapewnić hali odpowiedni stopień konserwacji. Nawet najlepsze materiały użyte do budowy stalowych, wystawione na działania atmosferyczne mogą się z czasem zniekształcić lub ulec korozji. Warto także pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu termicznym. Przebywanie w obiekcie ze stali w trakcie wysokich lub niskich temperatur nie należy do przyjemnych doznać. Ponadto może niekorzystnie wpływać no wentylację oraz systemy ogrzewania.

  mężczyzna z projektem

  UMÓWIĆ SIĘ NA ROZMOWĘ

  Pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu