UMÓWIĆ SIĘ NA ROZMOWĘ
Pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu
Zostaw swoje dane, a odezwiemy się w ciągu 24h!
Każda konstrukcja stalowa jest w toku swej eksploatacji narażona na działanie wilgoci. Niezależnie od tego, czy powstaje ona w trakcie kondensacji pary wodnej, czy też bezpośredniego oddziaływania deszczu, to zawsze wiąże się z ryzykiem stopniowej degeneracji. Malowanie konstrukcji stalowych to proces, który ma temu zjawisku zapobiec.
Każda konstrukcja stalowa ma ściśle określone parametry. Zależą one od jej przeznaczenia, kształtu, ale też od rodzaju użytego do jej produkcji budulca. Tym ostatnim jest oczywiście stal, która mimo olbrzymiej wytrzymałości, jest podatna na działanie wilgoci.
Dlaczego rdza jest tak dużym wyzwaniem dla konstruktorów budowli stalowych? Ponieważ tlenek żelaza pogarsza ich parametry, a co za tym idzie – osłabia konstrukcję i zwiększa ryzyko uszkodzenia oraz zniszczenia konstrukcji. Korozja może dotyczyć nie tylko samych powłok stalowych (w tym nośnych), ale też nitów, śrub, połączeń i innych newralgicznych elementów, które mają wpływ na stabilność całości.
Istnieją co najmniej cztery sprawdzone metody zabezpieczenia konstrukcji stalowych przed wystąpieniem rdzy.
Najskuteczniejszym sposobem na zabezpieczenie konstrukcji stalowych przed korozją jest użycie różnych rodzajów farb, które są odporne na warunki zewnętrzne i nie tracą swoich właściwości wraz z upływem czasu.
Istnieją normy i przepisy w Polsce, które jasno określają korozyjność środowiska oddziałującego na powłokę stalową, a także wytrzymałość powłoki malarskiej i rodzaje farb oraz lakierów, które powinny być stosowane w celu zabezpieczenia stali przed korozją. Mowa tu o normie PN-EN ISO 12944, a konkretnie o częściach:
W pierwszym z podpunktów definiuje się klasyfikację środowisk eksploatacji konstrukcji stalowych (warunki atmosferyczne i ziemne/w zanurzeniu), czyli czynników, na jakie są one narażone w toku eksploatacji.
Te same normy definiują okresy trwałości powłok malarskich, które wynikają z ich stopniowej degradacji. Wyróżniamy tu:
Warto pamiętać, że to, jak długo dane zabezpieczenie przed korozją spełnia swoją funkcję, zależy nie tylko od samej powłoki oraz jej składu, ale też stopnia wykwalifikowania personelu remontowego. Pracownicy o odpowiednim doświadczeniu są w stanie wykorzystać bardziej zaawansowane techniki, dzięki którym powłoka jest grubsza i lepiej znosi oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Zaleca się, aby grubość powłoki malarskiej na konstrukcji stalowej nie była niższa niż 100 µm.
Podczas malowania konstrukcji stalowych wykorzystuje się różne rodzaje farb. Optymalna trwałość zabezpieczenia antykorozyjnego konstrukcji stalowych zależy nie tylko od składu farby, ale też od jej rodzaju.
Do zabezpieczania powłok metalicznych wykorzystuje się najczęściej farby jednoskładnikowe. Ich cechą charakterystyczną jest krótki okres wysychania. Opcjonalnie można też użyć farb dwuskładnikowych. W roli powłok antykorozyjnych sprawdzają się przede wszystkim:
Charakterystyka konstrukcji stalowych nie oznacza, że są one produkowane wyłącznie ze związku żelaza i węgla (o odpowiednich proporcjach). Dlatego zabezpieczenie ich powierzchni przed korozją wymaga użycia różnych rodzajów materiałów.
Reasumując, odpowiednia powłoka malarska w połączeniu z właściwą techniką nakładania, to skuteczny sposób na wieloletnią ochronę powierzchni stalowych przed działaniem korozji.
UMÓWIĆ SIĘ NA ROZMOWĘ
Pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu