UMÓWIĆ SIĘ NA ROZMOWĘ
Pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu
Zostaw swoje dane, a odezwiemy się w ciągu 24h!
Planując inwestycję budowlaną, możemy spotkać się z pojęciem mapy zasadniczej oraz mapy do celów projektowych. Czym one są? Jakie są najważniejsze różnice między nimi?
Mapa zasadnicza działki to inaczej mapa zagospodarowania przestrzennego, która składa się z dwóch części: informacyjnej i właściwej, nazywanej też często kartograficzną.
Warto dodać, że mapa zasadnicza zawiera również pieczęć, która potwierdza, iż jej treść jest zgodna z państwowymi zasobami geodezyjnymi, zgodnie z ujętym w niej dniem wydania.
Mapa zasadnicza jest najczęściej dostępna w różnych skalach.
Co zrobić, aby otrzymać gotową mapę zasadniczą? W tym celu należy złożyć wniosek do Starostwa Powiatowego, tożsamego dla danego obszaru, na którym znajduje się działka. We wniosku należy podać dane osobowe i kontaktowe wnioskodawcy. Trzeba też określić, w jaki sposób dokumentacja ma zostać przedstawiona petentowi. Obecnie urząd może ją udostępnić w wersji papierowej, mailowej, a także zapisanej na nośniku zewnętrznym (w tym płycie CD).
Oprócz wniosku petent powinien również uiścić stosowną opłatę za udostępnienie interesujących go danych. Sporządzenie mapy zasadniczej możemy również zlecić podmiotom zewnętrznym.
Mapę zasadniczą wykorzystuje się do działań ewidencyjnych, planistycznych i gospodarczych. Jest ona niezbędna m.in. jako załącznik do wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy lub przyłączy. W drugim przypadku będzie ona niezbędna do oceny aktualnego uzbrojenia terenu i wystąpienia z wnioskiem o wydanie warunków wykonania przyłączy dla konkretnej działki.
Kto może wydać mapę zasadniczą? Można ją uzyskać w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartografii. Petent powinien zgłosić się do oddziału właściwego dla powiatu, który obejmuje swym zasięgiem określoną działkę. Warto jednocześnie podkreślić, że od strony formalnej mapa zasadniczą jest kopią, a oryginałem jest zasób danych należących do PODGiK.
Cena mapy zasadniczej zależy przede wszystkim od jej wariantu. Mapa zasadnicza w postaci:
Jak widać, uzyskanie mapy zasadniczej wiąże się z koniecznością poniesienia określonej opłaty. Pojawia się pytanie, jak długo ważna jest mapa zasadnicza. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zachowuje ona swoją ważność do momentu powstania (w zabudowie działki) zmian, które nie są ujęte na mapie.
Mapa DCP, czyli mapa geodezyjna do celów projektowych to opracowanie kartograficzne zawierające informacje dotyczące uzbrojenia terenu, a także dane niezbędne do opracowania dokumentacji projektowej (w tym projektu zagospodarowania działki lub projektu budowlanego). Należą do nich m.in. linie zabudowy oraz linie rozgraniczające (o dowolnym przeznaczeniu), które zostały wcześniej ustalone w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, a także oznaczenia budynków na mapie itd.
Co zawiera mapa do celów projektowych? Jak widać, mapy do celów projektowych zawierają podobne dane, co mapy zasadnicze. Warto jednak podkreślić, że na mapie do celów projektowych musi znaleźć się pieczęć geodety, która potwierdza, że opracowanie kartograficzne zostało wykonane prawidłowo. W praktyce oznacza to, że sporządzenie mapy do celów projektowych polega na:
W praktyce oznacza to, że mapa do celów projektowych jest sporządzona przez wykwalifikowanego geodetę na podstawie informacji, jakie zawiera mapa zasadnicza.
Uwaga! Na to, jak wygląda mapa do celów projektowych, wpływ mają również warstwice, czyli linie łączące punkty o tej samej wysokości. Sporządza się je na podstawie badań przeprowadzonych przez geodetę w terenie.
Mapę do celów projektowych można uzyskać albo w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, albo u geodety. W pierwszym przypadku mowa tu oczywiście o oddziele powiatowym, do którego dana działka jest przypisana. Uzyskując mapę od geodety, nie ma takiego wymogu, ale w tym przypadku koszty wykonania usługi geodezyjnej na miejscu mogą być znacznie wyższe. Wynika to z konieczności pokrycia przez geodetę m.in. kosztów dojazdu.
Koszt mapy do celów projektowych jest na ogół bardzo zróżnicowany i — co oczywiste — znacznie wyższy niż w przypadku geodezyjnej mapy zasadniczej. Wysokość kosztów, jakie musi ponieść wnioskodawca, zależy przede wszystkim od stawek przyjętych przez geodetę, które są podane dla każdego hektara. Ich wysokość wynosi od 1800 do 2500 złotych brutto. Jeśli działka ma powierzchnię kilku hektarów, geodeta może obniżyć koszt sporządzenia dokumentacji poprzez naliczenie za pierwszy hektar stawki np. 2000 złotych, a za kolejne od 700 do 1000 złotych.
Ważność mapy do celów projektowych jest dokładnie taka sama jak ważność map zasadniczych. Można z niej korzystać do momentu, aż w planie przestrzennym nie zachodzą zmiany, które wymusiłyby wprowadzenie w treści kartograficznej stosownych poprawek.
Mapa zasadnicza przedstawia w zasadzie te same informacje, co mapa do celów projektowych. Mowa tu o dwóch rodzajach map geodezyjnych. Tymczasem w geodezji mamy do czynienia jeszcze z ich trzecim rodzajem — mapą inwentaryzacyjną.
Czym ona jest? Mapa z inwentaryzacją powykonawczą budynku to dokument, w którym przedstawiono fizyczne usytuowanie budynku na działce wraz z wszystkimi przyłączami.
Kiedy sporządza się mapę inwentaryzacyjną? Wtedy, gdy inwestycja budowlana jest już praktycznie na ukończeniu. Jej sporządzenie jest konieczne, aby móc oddać budynek do użytku zgodnie z jego przeznaczeniem.
Mapa inwentaryzacyjna jest sporządzana przez geodetę. Proces ten polega na:
Uwaga! Zgodnie z obowiązującymi przepisami, różnica pomiędzy wymiarami rzeczywistymi a ujętymi w projekcie, może wynieść maksymalnie 2%. Oznacza to, że jeśli w dokumentacji długość ściany wynosi 1 m, to jej faktyczna długość może wynieść od 0,98 m do 1,02 m.
Sporządzanie mapy z inwentaryzacją powykonawczą budynku trwa od 2 do 3 tygodni. W tym czasie dokument jest przekazywany do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, gdzie ma miejsce rejestracja nowego budynku wraz z ujętymi przyłączami. Koszt sporządzenia mapy wynosi około 1300 złotych brutto.
Mapa zasadnicza przedstawia w zasadzie to samo, co mapa do celów projektowych. Różnice między mapą zasadniczą a ewidencyjną polegają na tym, że tą ostatnią sporządza geodeta zgodnie ze stanem faktycznym. Oznacza to, że mapa ewidencyjna jest de facto uzupełnieniem treści zawartej w mapie zasadniczej.
Treść obydwu map stanowi integralną część planu zagospodarowania przestrzennego. Zastosowanie mapy zasadniczej i ewidencyjnej służy do:
Porównując mapę ewidencyjną a mapę zasadniczą, można dojść do wniosku, że ta pierwsza jest dokumentem zawierającym uporządkowany i zaktualizowany zbiór danych dotyczących konkretnej działki. Zarówno mapa zasadnicza, jak i mapa do celów projektowych, będą kluczowe w kontekście realizacji projektu budynku.
UMÓWIĆ SIĘ NA ROZMOWĘ
Pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu