UMÓWIĆ SIĘ NA ROZMOWĘ
Pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu
Zostaw swoje dane, a odezwiemy się w ciągu 24h!
W halach stalowych suwnice są kluczowym elementem infrastruktury niezbędnej do tzw. transportu bliskiego. Odpowiednie dostosowanie suwnic do specyfiki hali stalowej i mieszczącego się w niej magazynu lub zakładu przemysłowego, zapewnia pracownikom możliwość pracy z dużym obciążeniem bez konieczności wykorzystywania pojazdów lub siły mięśni do jego przemieszczania.
Suwnice to urządzenia osadzonych na prowadnicach torowych lub belkach podsuwnicowych, które służą do transportu bliskiego w obrębie hali przemysłowej. Najważniejszym elementem tych urządzeń są tzw. belki mostu suwnicy, po których przesuwa się wózek. Dzięki temu praca suwnic realizowana jest wzdłuż trzech osi: X, Y i Z, umożliwiając bezpieczne przewożenie różnych ładunków.
Zaletą, a zarazem wadą suwnic, jest możliwość pracy wyłącznie w obrębie nawy głównej hali. Oznacza to, że wózek nie może przetransportować ładunku do naw bocznych, chyba że za pomocą specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych (np. dodatkowych szyn, prowadnic).
Suwnica (np. bramownica, suwnica bramowa) to urządzenie, które znacznie ułatwia pracę na terenie hali. Wykorzystuje się je praktycznie wszędzie, gdzie istnieją ku temu możliwości techniczne, a więc w branży:
Suwnice wykorzystywane są na kopalniach (np. w budynkach płuczki, sortowni), magazynach, a także w przedsiębiorstwach zajmujących się obróbką CNC. Dzięki suwnicom skokowo zwiększa się zdolność wytwórcza zakładu.
Suwnice docenia się w przemyśle również ze względu na bezpieczeństwo pracy. Praktycznie bezawaryjne poruszanie się urządzeń suwnicowych jest możliwe dzięki odbojom oraz ogranicznikom. Z kolei wewnątrz hali nie ma wiatrów, które ograniczyłyby efektywność pracy suwnic.
Jakie są najczęściej spotykane rodzaje suwnic wykorzystywanych w przemyśle lub halach magazynowych?
Rola suwnicy w zakładzie przemysłowym lub hali magazynowej jest nie do przecenienia. Dlaczego suwnica w hali ułatwia pracę? Ponieważ hale z suwnicą mają dużo lepszy potencjał logistyczny niż hale bez suwnicy. W tych ostatnich za przewóz ciężkich ładunków odpowiedzialne są wózki widłowe lub inne dostosowane pojazdy. Z kolei hale wyposażone w suwnicę są zaprojektowane tak, że można w nich przewozić ładunek w trzech różnych płaszczyznach. Dzięki temu możemy:
Suwnica może też zwiększyć rentowność zakładu poprzez skrócenie czasu niezbędnego do montażu urządzeń lub ich wysyłki — jeśli mamy do czynienia z halą magazynową.
Dobór suwnicy do hali przemysłowej lub magazynowej zależy od wielu czynników. Małe suwnice podwieszane będą idealne do przewożenia lekkich i stosunkowo niewielkich ładunków. Średniej wielkości jednodźwigarowe suwnice pomostowe sprawdzą się w zakładach produkcyjnych do przewożenia części lub komponentów wykorzystywanych np. podczas składania maszyn, lub poddawanych obróbce toczenia bądź frezowania. Największe suwnice składające się z kilku dźwigarów będą niezbędne w przemyśle ciężkim, a także w dużych zakładach przemysłowych, w których pracuje się z obciążeniami wynoszącymi nawet kilkadziesiąt ton.
Na wybór rodzaju urządzenia ma również wpływ sposób montażu suwnic. Tak jak powiedzieliśmy wcześniej, nowoczesne hale stalowe często już na etapie projektu wyposażane są w belki oraz prowadnice służące do osadzenia suwnic. W przypadku obiektów, w których takie urządzenie ma powstać, projektowanie konstrukcji stalowych musi uwzględnić m.in.:
Bezawaryjność suwnic zależy nie tylko od ich prawidłowej eksploatacji, ale też od konserwacji i wyników przeprowadzonych badań technicznych. Zgodnie ze stosownym rozporządzeniem Rady Ministrów, różne rodzaje suwnic muszą przejść odpowiednie badania techniczne, za które odpowiada UDT, czyli Urząd Dozoru Technicznego. Badania te przeprowadzane są co rok, a w ich trakcie bada się m.in. takie parametry jak zdolność do pracy pod pewnym obciążeniem, przenoszenie ładunków o określonej masie, zdolność do hamowania i sprawność systemów zabezpieczających. Co ważne, suwnica do hali może być obsługiwana wyłącznie przez pracowników, którzy mają stosowne uprawnienia dopuszczające ich do tej pracy. To z kolei wiąże się z koniecznością zaliczenia kursu, a także przejścia badań zdrowotnych wymaganych dla pracy na dużej wysokości.
Projektowanie hali przemysłowej, w której ma się znajdować suwnica, musi uwzględnić szereg czynników, wśród których nie wszystkie są oczywiste i łatwe do przewidzenia. Przyjęte rozwiązania konstrukcyjne muszą uwzględniać:
Reasumując, hale stalowe wyposażone w suwnice są znacznie efektywniejsze pod względem produkcji i możliwości przeładunkowych. Dlatego suwnice dźwigowe są normą w tego typu obiektach. Koniec końców zastosowanie suwnicy może być bardzo szerokie.
UMÓWIĆ SIĘ NA ROZMOWĘ
Pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu