Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane, a odezwiemy się w ciągu 24h!

  Jestem zainteresowany:

  Hale staloweKonstrukcje stalowePłyty elewacyjneŚwietlikiKonstrukcje pod PVBlachowniceInne

  Wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W każdej chwili możesz ją wycofać. Administratorem Twoich danych osobowych jest Kobex sp. z o.o..

  Hale stalowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Są to konstrukcje, które można szybko montować, jak również rozbudowywać w razie potrzeby. Hale mają budowę modułową, co pozwala łatwo powiększać przestrzeń magazynową lub warsztatową. Hala stalowa może mieć bardzo wiele zastosowań, pod warunkiem odpowiedniego zaprojektowania i wykonania.

  Przeznaczenie obiektu

  Projektowanie hali stalowej należy rozpocząć od określenia najważniejszych potrzeb i wymagań inwestora. Przede wszystkim ważne jest przeznaczenie hali, bo ma to wpływ na materiały, z jakich będzie zbudowana. W oczywisty sposób, od wykorzystania obiektu zależą koszty budowy konstrukcji. Aby je zoptymalizować, należy wybierać rozwiązania techniczne niepochłaniające zbyt dużych kosztów w stosunku do założonych parametrów.

  Hala stalowa powinna spełniać wymagania związane z odpowiednim poziomem izolacji termicznej, który będzie różny w zależności od rodzaju hali. Ponadto należy zastosować skuteczne zabezpieczenia przeciwpożarowe. Hala służąca wyłącznie do magazynowania towarów będzie musiała spełniać inne wymogi niż obiekt przeznaczony do stworzenia stałego miejsca pracy tak, jak hala warsztatowa.

  Trwałość i wytrzymałość

  Wiele szczegółów technicznych trzeba ustalić z inwestorem już na etapie przygotowywania koncepcji budowy hali, w przeciwnym razie projekt może nie spełniać oczekiwań. Bardzo ważna jest lokalizacja obiektu oraz wytrzymałość na przewidywane obciążenia. Należy ustalić wymiary hali warsztatowej oraz zaprojektować konstrukcję dachu odporną na warunki atmosferyczne. W zależności od obciążeń musimy dobrać rodzaj posadzki, która zapewni trwałość na wiele lat. Tak samo ważne są elementy stolarki, takie jak okna drzwi i bramy. Należy określić ich ilość i dokładne rozmiary. Wszystkie elementy powinny być dostosowane do maszyn oraz urządzeń pracujących w hali. Dopiero po ustaleniu wszystkich potrzeb można opracować projekt budowlany w pełni odpowiadający wymogom inwestora.

  Kompletna dokumentacja

  Pierwszy etap prac projektowych polega na zgromadzeniu dokumentów związanych z działką, na której znajdzie się gotowa hala stalowa. Ważne są takie kwestie jak sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Należy ustalić, czy działka ma dostęp do drogi publicznej, a także czy istnieje możliwość przyłączenia hali warsztatowej do miejskich sieci wodociągowych, ciepłowniczych, gazowych i elektroenergetycznych. Jeśli inwestycja może potencjalnie oddziaływać na otoczenie, może być konieczne uzyskanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Ponadto należy określić podstawę, na jakiej inwestor dysponuje nieruchomością do celów budowlanych.

  Czynniki wewnętrzne i zewnętrzne

  Hale warsztatowe zasadniczo charakteryzują się dużą wytrzymałością. Konstrukcje tego typu są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki atmosferyczne. Hala warsztatowa powinna gwarantować długi czas eksploatacji, dlatego warto zaproponować wykonanie ze stali galwanizowanej ogniowo. Takie obiekty są wyjątkowo odporne na korozję oraz działanie czynników chemicznych.

  Obudowa hal warsztatowych może być wykonana z blachy, ale lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie płyt warstwowych. Wyróżniają się wysokimi parametrami izolacji cieplnej i akustycznej. Jednocześnie są bardzo łatwe w montażu. Składają się z zewnętrznych okładzin oraz izolacyjnego rdzenia. Może być on wyprodukowany ze styropianu, wełny mineralnej lub poliuretanu. Dzięki temu obudowa będzie zapewniała dobrą izolację oraz zabezpieczenie przed ogniem. Poziom ochrony przeciwpożarowej można także podwyższyć poprzez pokrycie powierzchni farbami ognioodpornymi.

  Warto dodać, że płyty warstwowe są materiałem posiadającym walory estetyczne. Dlatego wykonana z nich obudowa może być doskonałym elementem dekoracyjnym przyciągającym uwagę. Hale warsztatowe z elegancką elewacją mogą bardzo dobrze komponować się z innymi obiektami użytkowymi znajdującymi się w pobliżu.

  Funkcjonalna posadzka

  Jednym z najważniejszych elementów hali jest podłoga, zwykle wykonana z kilku warstw. Muszą one być dobrane tak, aby współpracowały ze sobą. Warstwy powinny tworzyć stabilny układ, zapewniający odpowiednią grubość i wytrzymałość. Należy pamiętać, że posadzki są narażone na wiele czynników mechanicznych i chemicznych. Ważne jest również zachowanie odpowiedniej sztywności podłogi. W przypadku posadzek betonowych trzeba wziąć pod uwagę klasę betonu oraz sprawdzić, czy stosowane będą dodatki chemiczne. Mogą one powodować korozję, co wymusza używanie stali nierdzewnych lub innych rozwiązań zabezpieczających przed czynnikami chemicznymi.

  Kolejne warstwy nakładane na podłoże powinny zagwarantować wysokie właściwości użytkowe. Posadzka zabezpieczona powłokami żywicznymi jest bardziej odporna na uszkodzenia, zarysowania, a także wycieranie lub działanie różnego rodzaju olejów i smarów. Ponadto zabezpieczenie powierzchni przy użyciu powłok żywicznych ułatwia utrzymanie w czystości podłogi, szczególnie jeśli będzie intensywnie eksploatowana.

  Temperatura w miejscu pracy

  Ze względu na swoją specyfikę, hala warsztatowa powinna być ocieplona. Można to wykonać za pomocą różnych materiałów, które będą uzależnione od potrzeb oraz budżetu inwestora. Najpopularniejsze materiały izolacyjne to płyty izolacyjne, pianki poliuretanowe lub elastyczna wełna mineralna. Nie ulega ona pękaniu podczas dociskania do powierzchni i przylega bardzo dobrze do nierównych kształtów.

  Nie mniej ważne jest ograniczenie przenikania ciepła przez konstrukcję dachową. Typowe pokrycie dachu jest wykonywane z blachy trapezowej i wełny mineralnej, W projekcie można też przewidzieć zastosowanie styropianu lub pianki typu PIR. Zapewnia to lekkość konstrukcji oraz dużą wytrzymałość na uszkodzenia. Dodajmy, że wysokiej jakości materiały są też zwykle bardziej wytrzymałe na ogień.

  Wentylacja i klimatyzacja

  Projekt hal warsztatowych powinien przewidywać zachowanie komfortu cieplnego dla pracowników. Należy przewidzieć montaż systemu grzewczego, który nie będzie powodował nadmiernych kosztów eksploatacyjnych. Najważniejsze parametry to temperatura powietrza, prędkość przepływu powietrza oraz wilgotność. Trzeba też wziąć pod uwagę utrzymanie odpowiedniego poziomu czystości powietrza. Mogą w nim pojawić się zanieczyszczenia, które będą uciążliwe dla pracowników. Hale warsztatowe powinny być obiektami zapewniające bezpieczne środowisko pracy, które będzie wspomagać proces produkcyjny.

  Aby zachować określoną temperaturę, projekt powinien uwzględniać potrzeby cieplne budynku, jak również ruchy powietrza. W halach ciepłe powietrze jest przenoszone do góry, a zimne napływa do przestrzeni roboczej. Pomieszczenie może być też wentylowane w nadmierny sposób, na przykład przez częste otwieranie drzwi i bram. Dlatego projekt systemu ogrzewania powinien brać pod uwagę wymiary hali, a także możliwość jej podziału na kilka stref grzewczych. Warto dodać także nieobowiązkowe wyposażenie, takie jak klimatyzacja.

  Optymalizacja projektu

  Należy pamiętać, że każdy projekt powinien być poddany optymalizacji kosztów. Kwestie takie jak klasa wykonania konstrukcji czy rodzaj zabezpieczenia antykorozyjnego powinny być dostosowane do panujących warunków zewnętrznych. Bardzo dużo zależy więc od specyfiki terenu dla hali warsztatowej. Projekty hal powinny przewidywać jak najniższe koszty wykonania obiektów przy zachowaniu oczekiwanych parametrów. Optymalizacja nigdy nie zwalnia jednak od zachowania trwałości i wytrzymałości, które muszą być zgodne z przewidzianymi normami.

  Hala stalowa jest doskonałą alternatywą dla budynków murowanych. Jeśli projekty hal będą przewidywać wszystkie wymagania inwestorów oraz uwarunkowania zewnętrzne, gotowe obiekty będą spełniać swoje funkcje przez wiele lat. Hale warsztatowe to uniwersalny sposób na szybkie stworzenie stabilnego stanowiska pracy, które w razie potrzeby można rozbudowywać i przekształcać.

  mężczyzna z projektem

  UMÓWIĆ SIĘ NA ROZMOWĘ

  Pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu