UMÓWIĆ SIĘ NA ROZMOWĘ
Pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu
Zostaw swoje dane, a odezwiemy się w ciągu 24h!
Budownictwo szkieletowe pozwala szybko wznosić budynki o określonym przeznaczeniu. Niestety, montaż konstrukcji stalowej jest jednym z wielu etapów realizacji takiej inwestycji. Kolejnym krokiem jest obudowanie jej obudową, która najczęściej jest wykonana z płyt warstwowych. Jak wygląda struktura takiej obudowy? Jak należy ją montować?
Zacznijmy od tego, że budowa konstrukcji stawianych zgodnie z założeniami technologii suchej (budownictwo szkieletowe) niesie ze sobą mnóstwo zalet.
Obudowa dla budynków o konstrukcji stalowej jest najczęściej montowana na dwa różne sposoby. Wykorzystuje się w tym celu technologię montażu poziomego oraz pionowego. Każda z nich ma swoje zalety i wady, które wynikają ze specyfikacji technicznej określonego budynku.
Warto dodać, że niezależnie od wybranej technologii (pozioma lub pozioma), budowniczowie mogą wykorzystać standardowe płyty, które posiadają widoczny łącznik, jak i oryginalne pokrycie, które wyposażono w ukryty system mocowania.
Wykonawca decydujący się na montaż poziomy obudowy może maskować wszystkie mocowania płyt. W tym celu używa się śrub, które maskuje się specjalnie dobranymi obróbkami blacharskimi kładzionym wzdłuż słupa. Dzięki temu powstaje jednolita struktura o dopracowanym i ujednoliconym wyglądzie.
Alternatywą dla tego rozwiązania jest montaż pionowy obudowy. W tym przypadku stosuje się płyty wyposażone w specjalny, ukryty łącznik w zamku. Dzięki temu rozwiązaniu wykonawca nie musi montować obróbek blacharskich nakładanych wzdłuż słupa. Na marginesie warto dodać, że takie rozwiązanie jest znacznie mniej czasochłonne.
Projekt, który jest punktem wyjściowym dla dalszej realizacji inwestycji, powinien określać, w jaki sposób płyty warstwowe będą mocowane do konstrukcji wsporczej (szkieletowej). Jeśli obudowa jest montowana w układzie poziomym, płyty mocuje się bezpośrednio do:
W przypadku zastosowania mocowania w układzie pionowym poszczególne elementy powinny być instalowane bezpośrednio na podkonstrukcji, czyli tzw. ryglówkach.
Montaż odpowiednich zabezpieczeń jest kluczowy w celu stworzenia obudowy, która zabezpieczy konstrukcję stalową przed działaniem niskich temperatur oraz wilgoci. Często korzysta się w tym celu ze specjalnych, samoprzylepnych uszczelek, które są wykonane z miękkiej, dobrze dopasowującej się do otoczenia pianki poliuretanowej. Powstała w ten sposób powłoka sprawia, że pomiędzy konstrukcją a obudową powstaje warstwa, która chroni tą pierwszą przed oddziaływaniami akustycznymi, a także przed korozją. Często w roli zabezpieczenia stosuje się też tzw. obróbkę kapinosową, która ma kształt zagiętego ku dołowi elementu. Dzięki niej woda opadowa spływa po płycie warstwowej bezpośrednio poza obręb fundamentu.
Dostarczane na plac budowy płyty warstwowe powinny być nieco większe. Dzięki temu będzie można je docinać podczas układania na odpowiednią długość. Proces montażu płyty należy rozpocząć od położenia płyt ściennych. Dopiero potem nakładamy konstrukcję dachową. Dzięki temu rozwiązaniu cała obudowa tworzy jednolitą konstrukcją, która uniemożliwia przeciekanie wody.
Montowanie płyt należy rozpocząć od narożnika konstrukcji. Szczególnie należy uważać na to, aby pierwsza płyta znajdowała się w pionie. Podczas instalacji płyt warstwowych można skorzystać z urządzeń wyposażonych w specjalne przyssawki. Dzięki nim można z łatwością (i bezpiecznie) przetransportować płytę w określone miejsce i przyłożyć ją do konstrukcji stalowej.
Do montażu płyt należy stosować specjalistyczne wkręty samowiercące, które zawierają specjalne uszczelki z trwałej i wytrzymałej gumy. Dzięki temu wykonane w ten sposób połączenia są nie tylko stabilniejsze, ale zachowują zwiększoną wytrzymałość w kontekście oddziaływania wilgoci.
Wkręt powinien być zawsze przymocowany do podłoża w sposób prostopadły. W tym celu warto skorzystać ze specjalnej wkrętarki, którą koniecznie trzeba wyposażyć w ogranicznik głębokości nawiercenia otworu.
Jeśli w trakcie montażu została uszkodzona powłoka antykorozyjna konstrukcji stalowej, powstałe w ten sposób ubytki należy dokładnie uzupełnić poprzez zastosowanie specjalnych farb i powłok ochronnych. Proces ten należy wykonać, zanim na powierzchni elementów pojawi się rdza.
Reasumując, dzięki zastosowaniu różnych metod obudowywania konstrukcji stalowych, inwestor może uzyskać konkretne rezultaty np. w postaci lepszego maskowania otworów i śrub.
UMÓWIĆ SIĘ NA ROZMOWĘ
Pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu