Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane, a odezwiemy się w ciągu 24h!

  Jestem zainteresowany:

  Hale staloweKonstrukcje stalowePłyty elewacyjneŚwietlikiKonstrukcje pod PVBlachowniceInne

  Wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W każdej chwili możesz ją wycofać. Administratorem Twoich danych osobowych jest Kobex sp. z o.o..

  Konstrukcje stalowe wciąż zyskują na popularności w budownictwie przemysłowym. Dawniej w oparciu o nie budowano jedynie hale magazynowe. Dziś coraz częściej wykorzystuje się je do produkcji rozbudowanych i specjalistycznych obiektów przemysłowych o bardzo zróżnicowanym przeznaczeniu.

  Hale wykorzystane jako przestrzeń magazynowa

  Zwykle hala stalowa to obiekt, który jest wykorzystywany do przechowywania różnych artykułów przemysłowych, towarów i wyrobów gotowych. Jego zaletą jest możliwość przechowywania wielu różnych rodzajów towarów, w tym artykułów wymagających określonej temperatury i wilgotności. W halach magazynowych można składować tak wrażliwe artykuły jak wyroby farmaceutyczne, elektronikę, a nawet – jeśli charakterystyka hali na to pozwala – substancje o silnych właściwościach chemicznych. Stalowe hale magazynowe mogą zapewniać określony mikroklimat i to zarówno na całej swej objętości, jak i na jej wybranej przestrzeni. Co więcej, magazynowa hala stalowa jest też świetnym środkiem inwestycyjnym. Prostota montażu, szybkość realizacji inwestycji, a także niskie koszty budowy sprawiają, że zwrot ponoszonych z tytułu jej budowy wydatków ma miejsce już po 6 – 7 latach aktywnego użytkowania.

  Hala z przeznaczeniem do celów produkcyjnych

  Hala stalowa zaprojektowana do celów produkcyjnych to specyficzna forma hali przemysłowej, której budowa jest niestety dużo droższa niż w przypadku hal magazynowych. Trzeba jednak pamiętać, że przychody z tytułu jej posiadania i użytkowania są zdecydowanie wyższe, gdyż wiążą się z zyskami z prowadzonej działalności wytwórczej. Hala produkcyjna musi być zaprojektowana według ściśle określonych standardów. Może być ona miejscem pracy nawet dla kilkuset ludzi, a to oznacza konieczność zabezpieczenia dróg ewakuacyjnych, transportowych, przestrzeni socjalnej, sanitarnej, a także terenu pod magazyny, maszyny, biura itd. Trzeba też podkreślić, że tak skomplikowany obiekt to zwiększone możliwości realizacji określonych zamówień, większe wpływy na rynku, a także większe możliwości jeśli chodzi o konkurencyjność w wybranym obszarze gospodarki.

  Niestety, każda hala produkcyjna jest obiektem, który generuje dość spore koszty. Mowa tu przede wszystkim o wydatkach związanych z jej ogrzaniem, a także oświetleniem. Wydatki te rosną zwłaszcza wtedy, gdy ma się do czynienia z obiektem dość wysokim. Trzeba też liczyć się z tym, że brak odpowiedniej liczby okien zmusi inwestora do utrzymywania odpowiedniego oświetlenia również w ciągu dnia.

  Hale przeznaczone do zadań logistycznych

  Niektóre, wybudowane w oparciu o konstrukcje stalowe hale to budynki o dość specjalistycznych zastosowaniach. Tak jest chociażby w przypadku hal logistycznych, które służą do utrzymania ciągłości zaopatrzenia przedsiębiorstw w wybrany asortyment. Hale te mogą być wykorzystane jako rezerwuar towaru, a także jako obiekt wykorzystywany na końcowym etapie wysyłki produktów do klienta finalnego. Hala logistyczna może posiadać wiele różnych funkcji. Można ją wykorzystywać m.in. do przechowywania artykułów wymagających schłodzenia, albo odseparowania od otoczenia. Niektóre hale logistyczne mogą być też wyposażone w szereg urządzeń pomocniczych, takich jak np. suwnica. Urządzenia te są szczególnie przydatna tam, gdzie istnieje konieczność transportowania przedmiotów o dość dużych gabarytach i ogromnej masie. W tym przypadku halę projektuje się indywidualnie, biorąc pod uwagę maksymalną nośność suwnicy, a także wysokość do spodu haka suwnicy.

  Specjalistyczne projekty hal

  Każda hala logistyczna jest tak naprawdę odrębnym projektem, którego forma, kształt i przeznaczenie zależą od oczekiwań inwestora. Czymś takim może być np. hala wysokiego składowania, w której przechowywany towar umieszczany jest na wysokości wyższej niż 7.2 m. Oznacza to również, że w skład wyposażenia hali będzie musiał wejść specjalny, konstrukcyjny system wysokiego składowania, który – w razie potrzeby – może pracować w pełni automatycznie. Do tego celu wykorzystywane są specjalne regały, które transportują towar bezpośrednio na produkcję lub do strefy wydzielania na zewnątrz. Hale wysokiego składowania mogą być tez obsługiwane za pomocą odpowiednich wózków widłowych, których konstrukcja umożliwi dotarcie do najwyższych pięter magazynu. Zaprojektowanie takich konstrukcji jest bardzo trudne, gdyż czynność ta wymaga dostosowania ich do specyfiki realizowanych w budynku procesów technologicznych.

  Konstrukcja hali a rodzaj prowadzonej działalności

  Ostateczny kształt hali stalowej zależeć będzie nie tylko od jej konstrukcji, ale też od rodzaju prowadzonej w niej działalności gospodarcze. Wyróżnia się tu np. hale sprzedażowe, pokazowe, produkcyjne, chłodnicze itd. Często zdarza się też, że hala wykorzystywana jest w roli składnicy odpadów, w której są one odpowiednio posegregowane i wstępnie utylizowane.

  1. Hale do celów sprzedażowych – to duże obiekty, które zazwyczaj należą do sieci marketów, supermarketów i hipermarketów. Ich zaletą jest bardzo krótki czas budowy. Szacuje się, że halę o powierzchni 1000 m2 buduje się przez maksymalnie 3 – 4 miesiące. Po upływie tego czasu można zająć się sprowadzaniem towaru, a także przygotowaniem obiektu do przyjęcia nawet kilkuset klientów jednocześnie. Co ważne, hale te są dość tanie w eksploatacji.

  2. Hale przeznaczone do celów usługowych – to obiekty, które oferują znacznie szersze spektrum atrakcji niż hale sprzedażowe. Ich konstrukcja jest ukierunkowana przede wszystkim na jakość, ergonomię i funkcjonalność. Co więcej, hale te oferują dostęp do praktycznie wszystkich dobrze znanych usług, w tym restauracji, przestrzeni do ćwiczeń fizycznych, platform multimedialnych itd. W takich obiektach można skorzystać z pomocy optyka, doradcy biznesowego, a nawet stylisty lub fryzjera.

  3. Hale przeznaczone do mrożenia i schładzania. Niektóre projekty hal stalowych zakładają zbudowanie konstrukcji umożliwiających przechowywanie towarów, produktów, a nawet wyrobów gotowych w niskiej i w bardzo niskiej temperaturze. Mowa tu m.in. o odpowiednio zaizolowanych termicznie budynkach, w przypadku których współczynnik przenikalności cieplnej to maksymalnie 0,10 [W/m2K]. Obiekty te doskonale sprawdzają się w celu przechowywania żywności, w tym warzyw i owoców.

  4. Hale przeznaczone do utylizacji, ale i segregacji odpadów. Projektowanie takich hal jest bardzo wymagające, gdyż w trakcie realizacji projektu należy szczególny nacisk położyć na kwestie związane z utrzymaniem tych obiektów w czystości. Co więcej, infrastruktura ta musi chronić okolicę przed wydostaniem się szkodliwych produktów np. utylizacji do otoczenia. Hale te wyposażone są bardzo często w różnego rodzaju geomembrany, których zadaniem jest zabezpieczenie gruntu przed działaniem czynników chemicznych, a także substancji wyprodukowanych na bazie olejów.

  Jak widać, konstrukcje hal stalowych znacząco różnią się od siebie i to nie tylko pod kątem projektu, ale też sposobu jego wykorzystania. Tak czy inaczej, zastosowanie konstrukcji stalowej znacznie upraszcza proces ich montażu, a także pozwala w dużym stopniu zminimalizować wynikające z niego koszty.

  mężczyzna z projektem

  UMÓWIĆ SIĘ NA ROZMOWĘ

  Pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu