UMÓWIĆ SIĘ NA ROZMOWĘ
Pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu
Zostaw swoje dane, a odezwiemy się w ciągu 24h!
Integralną częścią obory są hale udojowe. Są to hale dla bydła, które są przeznaczone do dojenia krów. Dzięki możliwościom, jakie oferują konstrukcje stalowe, można ich kształt i przestrzeń dopasować do wymagań użytkownika i warunków miejscowych. W poniższym artykule skupimy się na budowie hal udojowych oraz ich rodzajach.
Czym są hale udojowe? Hala udojowa, czyli tzw. dojarnia, to jeden z najważniejszych elementów obór wolnostanowiskowych i wolnowybiegowych. To właśnie tam ma miejsce proces dojenia, który – co warto podkreślić – wyróżnia się wysokim poziomem automatyzacji. W praktyce oznacza to, że na wymiona krów nakłada się specjalne urządzenia, a następnie za pomocą mechanicznego układu, automatycznie odciąga mleko.
Proces ten wymaga zastosowania rozwiązań, dzięki którym zwierzęta mogą czuć się komfortowo, spełniając swoje potrzeby stadne. Dlatego konstrukcja każdej hali (ze stalowym szkieletem) może być dowolnie modyfikowana już na etapie projektu. Z reguły większość hal udojowych składa się z czterech najważniejszych obszarów, takich jak:
Ideą zautomatyzowanego procesu dojenia jest zapewnienie zwierzętom takich warunków, aby odbywał się on w szybki, wydajny i niezakłócony sposób. Hala na bydło składa się z kilku elementów, które:
Oznacza to, że projekt hali udojowej musi uwzględniać również czynniki związane z pracującymi na jej terenie osobami. Tworząc go, trzeba uwzględnić liczbę pracowników, narzędzia pomocnicze (i konieczność ich składania), a także skupić się na zapleczu socjalnym, które pozwoli spożywać posiłki i korzystać z sanitariatów. Poniżej opiszemy najciekawsze i najpopularniejsze rodzaje hal udojowych i omówimy najważniejsze różnice pomiędzy nimi.
Jakie są rodzaje hal udojowych? Jest ich kilka, a one same różnią się między sobą ustawieniem stanowisk przeznaczonych do dojenia krów. Ich układ będzie zależał m.in. od organizacji pracy dojarni.
Stanowiska udojowe najczęściej osadza się wewnątrz hal łukowych lub tunelowych, gdyż ich konstrukcja zapewnia odpowiednią ilość przestrzeni.
Projektując hale rolnicze dla bydła, trzeba uwzględnić przede wszystkim przepustowość systemu, czyli ile sztuk bydła można wydoić w trakcie godziny. Ważną kwestią jest też komfort pracy dojarzy i personelu pomocniczego, którzy muszą mieć łatwy dostęp do zwierzęcia i odpowiednie oświetlenie. Wreszcie konstrukcja hali udojowej powinna też uwzględniać dobro zwierzęcia, które musi dysponować wystarczającą przestrzenią (odpowiednio duże wymiary hali udojowej). W hali powinny też znaleźć się niezbędne:
Niezbędnym elementem wyposażenia są też różnego rodzaju systemy czyszczące oraz ruszta, a także przegrody dla bydła.
Reasumując, wyposażenie hali dla bydła (jak i sama hala) powinno być dobierane nie tyle pod kątem ceny, ile raczej faktycznych możliwości przerobowych i rozmiaru gospodarstwa. Dzięki temu łatwiej uzyskać większy udój i jednocześnie zoptymalizować jego przebieg z uwzględnieniem dobra ludzi i zwierząt.
UMÓWIĆ SIĘ NA ROZMOWĘ
Pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu