Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane, a odezwiemy się w ciągu 24h!

  Jestem zainteresowany:

  Hale staloweKonstrukcje stalowePłyty elewacyjneŚwietlikiKonstrukcje pod PVBlachowniceInne

  Wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W każdej chwili możesz ją wycofać. Administratorem Twoich danych osobowych jest Kobex sp. z o.o..

  Nowoczesny przemysł potrzebuje sprawnej infrastruktury. Ważne są nie tylko maszyny produkcyjne, towary czy sprzęt komputerowy, ale przede wszystkim konstrukcja, w której zostaną umieszczone składniki majątku przedsiębiorstwa. W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się hale o konstrukcji stalowej. Czym się one wyróżniają i dlaczego przedsiębiorcy tak chętnie wykorzystują je w codziennej działalności biznesowej? Jeśli chcesz poznać więcej informacji odnośnie zastosowania tego cenionego rozwiązania, jakim bez wątpienia jest hala stalowa, koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Miłej lektury!

  Czym jest hala stalowa?

  Podstawowym budulcem do stworzenia tego typu obiektu są konstrukcje stalowe. To właśnie z nich tworzy się „szkielet”, czyli konstrukcję nośną. Szkielet konstrukcji stalowej jest złożony z następujących elementów:

  • słupy – jest to zdecydowanie najważniejszy element każdej konstrukcji stalowej. Jest to główny element nośny konstrukcji – na nich montuje się płyty ścienne, bramy, drzwi czy okna,
  • dźwigary,
  • elementy zapewniające stabilność oraz sztywność konstrukcji stalowej, w tym między innymi płatwie oraz rygle.

  Wyżej wymienione elementy to podstawa, bez której nie byłoby możliwe skonstruowanie hali stalowej. Na tak przygotowanej konstrukcji stalowej montuje się takie elementy jak między innymi:

  • okna,
  • drzwi,
  • bramy,
  • ściany,
  • dach.

  Ponieważ obecnie na rynku dostępne są zarówno gotowe konstrukcje do hal stalowych, jak i możliwość zaprojektowania indywidualnej konstrukcji, nic nie stoi na przeszkodzie, by została ona przygotowana zgodnie z potrzebami zamawiającego. Dzięki temu można dostosować np. ilość i rozmiary okien czy rozmieszczenie bram wjazdowych.

  Dlaczego hale stalowe cieszą się dużym zainteresowaniem?

  W zasadzie nie powinien nikogo dziwić fakt, że od wielu lat hala stalowa to rozwiązanie, które cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno w Polsce, jak i na świecie. Taki stan rzeczy wynika z wielu powodów. Przede wszystkim, tego typu konstrukcje stalowe charakteryzują się:

  • wysokim poziomem wytrzymałości,
  • uniwersalnym zastosowaniem,
  • niskimi nakładami finansowymi,
  • krótkim czasem realizacji.

  Konstrukcje stalowe to wysoki poziom wytrzymałości

  Hale wykonane z konstrukcji stalowych charakteryzują się wysokim poziomem wytrzymałości. Odpowiednio zaprojektowane wytrzymają napór śniegu, deszczu oraz silnego wiatru. Oczywiście, wszelkie kwestie związane z projektowaniem oraz stawianiem hali stalowej dla przedsiębiorstwa powinny być szczegółowo omówione nie tylko z projektantem, ale także specjalistą do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy oraz bezpieczeństwa pożarowego. Konstrukcje stalowe są wytrzymałe, ale trzeba koniecznie pamiętać o tym, że ich budowa powinna zostać dostosowana do specyfiki działalności prowadzonej przez dane przedsiębiorstwo.

  Czasem można spotkać się z opinią, że konstrukcje stalowe są złym rozwiązaniem z uwagi na ich niską wytrzymałość na oddziaływanie bardzo wysokich temperatur. Z tego też powodu odradza się ich wykorzystywanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z wysokim poziomem zagrożenia pożarowego. Takie stwierdzenie odnosi się jednak głównie do hal stalowych stawianych przed kilkunastu laty – obecnie do tworzenia tego typu konstrukcji wykorzystuje się znacznie bardziej wytrzymałe materiały. Ponadto, nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować takie środki ochrony przeciwpożarowej jak na przykład fireproofing.

  Hala stalowa – rozwiązanie uniwersalne

  Gdzie mogą zostać wykorzystane hale stalowe? Nie ma jednej, wyczerpującej odpowiedzi na to pytanie. Praktyka pokazuje, że tego typu konstrukcje mają uniwersalny charakter. Są one wykorzystywane między innymi w takich branżach gospodarki jak:

  • sektor TSL (Transport, Spedycja, Logistyka),
  • produkcja – obszerna hala wykonana z konstrukcji stalowych to miejsce, w którym może zostać zorganizowany dział produkcji,
  • kultura i rekreacja – możliwe jest wykorzystanie konstrukcji stalowych (w tym na przykład w formie podestów) podczas budowy sceny muzycznej,
  • rolnictwo – hala stalowa to idealne miejsce np. do przechowywania maszyn wykorzystywanych w rolnictwie,
  • handel – w hali można zorganizować targowisko.

  Oprócz tego, hale z konstrukcji stalowych znajdują swoje zastosowanie również w takich sektorach gospodarki jak na przykład przemysł ciężki oraz stoczniowy, energetyka czy przemysł rafineryjno-petrochemiczny.

  Konstrukcje stalowe pozwalają na szybkie zbudowanie – w zależności od potrzeb – takich konstrukcji jak na przykład: hale koncertowe i widowiskowe, obiekty produkcyjne, magazyny i centra dystrybucyjne oraz wiele innych. To jeszcze nie wszystko: z użyciem tego typu materiałów można stworzyć nie tylko samodzielne obiekty budowlane, ale także elementy większych konstrukcji. Mniejsze partie elementów stalowych mogą zostać z powodzeniem wykorzystane do stworzenia różnego rodzaju pomostów, rusztowań, schodów ewakuacyjnych itp.

  Niskie nakłady finansowe

  Jednym z decydujących czynników, które przyczyniają się do wzrostu popularności hal wykonanych z konstrukcji stalowych, jest aspekt finansowy. Przede wszystkim, konstrukcje ze stali są znacznie tańszym rozwiązaniem w porównaniu z obiektami murowanymi. Ponieważ jednocześnie cechują się one wysokim poziomem wytrzymałości (patrz wyżej), stanowią one obecnie poważną alternatywę dla budynków gospodarczych wykonanych z cegły.

  Ponieważ najważniejszym celem działalności gospodarczej jest osiąganie zysku, nie powinno nikogo dziwić, że firmy stale poszukują sposobów na optymalizację kosztów. Jedną ze skutecznych metod na osiągnięcie tego celu jest wybór hal stalowych. Nie jest to miejsce na analizę kosztów postawienia hali z konstrukcji stalowej, a ostateczny koszt projektu zależy od zbyt dużej liczby czynników, by możliwe było podanie choćby przybliżonej ceny. Generalnie jednak przyjmuje się, że hala z konstrukcji stalowych to koszt niższy 30%-50% w porównaniu z obiektem murowanym.

  Krótki czas realizacji

  Kolejną z ważnych zalet przyczyniających się do wzrostu zainteresowania halami z konstrukcji stalowych jest krótki czas realizacji. Skąd wynika taki stan rzeczy? Powody są trzy.

  Po pierwsze, proces stawiania obiektu murowanego (np. magazynu czy hali produkcyjnej) może rozciągnąć się nawet na lata. Ryzyko opóźnień jest znaczne szczególnie w ostatnich latach – wskutek pandemii koronawirusa oraz konfliktu rosyjsko-ukraińskiego doszło do przerwania łańcuchów dostaw.

  Po drugie, obecna sytuacja w kraju i na świecie to wysokie ryzyko dalszego wzrostu cen. Eksperci oceniają, że ceny materiałów budowlanych mają jeszcze potencjał do dalszych wzrostów. W efekcie może się okazać, że całkowite nakłady inwestycyjne okażą się znacznie wyższe, niż zakładał pierwotny projekt.

  Po trzecie – nawet w czasach prosperity gospodarczej kluczowym warunkiem do osiągnięcia sukcesu biznesowego jest szybkie i zdecydowane działanie. Jeśli postawienie nowej, murowanej hali produkcyjnej zajmie np. 2 lata, może okazać się, że w tym czasie konkurencja zrealizowała już swoje cele strategiczne i wzmocniła pozycję konkurencyjną. To właśnie dlatego zdecydowanie lepszym pomysłem jest wybór hali stalowej. Wystarczy kilka miesięcy, by móc przygotować nowy obiekt gospodarczy i podjąć rywalizację rynkową.

  Tymczasem, postawienie hali z konstrukcji stalowych zazwyczaj trwa nie dłużej niż kilka miesięcy (w przypadku mniej skomplikowanych projektów może to zająć zaledwie parę tygodni). Dzięki temu można uniknąć ryzyka związanego ze skokowym wzrostem cen materiałów w przyszłości, a przedsiębiorca jest w stanie w krótkim czasie rozwinąć działalność biznesową.

  mężczyzna z projektem

  UMÓWIĆ SIĘ NA ROZMOWĘ

  Pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu